کد خبر : 2944
تاریخ انتشار : 28 آبان 1400

ابراز نگرانی روسیه از استقرار موشک‌‌ها در اروپا

ابراز نگرانی روسیه از استقرار موشک‌‌ها در اروپا

نیک نیوز:  ریابکوف که مذاکره کننده ارشد هسته ای و موشکی روسیه است روز جمعه در گفت و گو با شبکه اول تلویزیون روسیه  گفت: ما مسائل زیادی در مورد امکان استقرار موشک های کوتاه برد و میان برد در اروپا داریم. 

معاون وزیر امور خارجه روسیه از احتمال بروز بحران جدید در این عرصه خبر داد و گفت که روسیه نگران آن است که آمریکا آستانه  استفاده از سلاح اتمی را کاهش دهد و برای این منظور آماده می شود.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد پیمانی است که در سال ۱۹۸۷میلادی  بین  ایالات متحده امریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (و پس از فروپاشی شوروی با روسیه) امضا شد.

این پیمان در  واشنگتن بین رییس ‌جمهوری ایالات متحده آمریکا رونالد ریگان و دبیر کل حزب  کمونیست اتحاد جماهیر شوروی گورباچف در ۸ دسامبر ۱۹۸۷ امضا شد.  مجلس سنای ایالات متحده امریکا  این پیمان را در ۲۷ مه ۱۹۸۸ (میلادی)  تصویب کرد. این پیمان در ۱ ژوئن ۱۹۸۸ اجرایی شد.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد همه موشک‌های هسته‌ای و متعارف و سکوهای پرتاب آن‌ها را تا فاصله ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر (کوتاه‌برد) و ۱۰۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر (میان‌برد) از میان برد.

این پیمان، موشک‌های دریایی را  پوشش نمی‌داد.  در مه ۱۹۹۱ (میلادی)، دو هزار و ۶۹۲ موشک نابود شد. به دنبال آن به مدت ۱۰ سال از سایت‌های هسته‌ای بازرسی شد.

دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا در ۲۱ اکتبر ۲۰۱۸ ادعا کرد که به دلیل نقض مکرر این پیمان توسط روسیه، آمریکا از پیمان مذکور بیرون می آید و در ۱ فوریه ۲۰۱۹ (میلادی)  ایالات متحده به طور رسمی از این پیمان خارج شد.  روسیه نیز در روز بعد اقدام مشابه انجام داد.

عرصه موشکی مهم ترین مورد اختلاف میان روسیه و آمریکا و متحدان غربی این کشور در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز پیشتر  ضمن هشدار به آمریکا و  انگلیس گفت که اقدام های واشنگتن و لندن برای ایجاد زرادخانه جدید موشک های کوتاه و میان برد و استقرار موشک در مناطق جدید درجهان، ازسوی روسیه بدون پاسخ نمی ماند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر هستید
https://github.com/igoshev/laravel-captcha

نظرات

انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

نرخ طلا سکه ارز

دلار دلار
306,000
یورو یورو
345,000
درهم امارات درهم امارات
83,500
لیر ترکیه لیر ترکیه
22,500
یوان چین یوان چین
48,000
سکه سکه
131,000,000
طلای 18 عیار طلای 18 عیار
13,065,000