کد خبر : 2993
تاریخ انتشار : 03 آذر 1400

ارز آوری چهار گیاه دارویی به کشور

ارز آوری چهار گیاه دارویی به کشور

نیک نیوز : مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد گفت: طی ۴سال آینده نیاز به واردات بسیاری از گیاهان دارویی نداریم و با توجه به ارز آوری بالای گشنیز، زیره، گل محمدی و شیرین بیان روی کشت آنها تمرکز داریم.

ایشان در خصوص قیمت انواع گیاهان دارویی گفت: قیمت گیاهان دارویی به دلیل سیاست گذاری های صورت گرفته به نرخ ارز محاسبه می شود؛ به این معنا که در خارج از کشور اگر افزایش قیمت داشته باشد در داخل هم قیمت بالا می رود و بالعکس.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد افزود: به عنوان مثال در بازارهای جهانی قیمت سیاه دانه ۲ و نیم تا ۳ دلار است که به همین نسبت نیز قیمت ها در داخل تغییر می کند.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر اگر وارد کننده ای بخواهد این محصول را وارد کند باید ۱۰ تا ۱۵ درصد گرانتر این محصول را وارد کند که در واقع این امر برای حمایت از کشاورزان داخلی است.

طی ۴سال آینده بی نیاز از واردات بسیاری از گیاهان دارویی خواهیم شد

این مقام مسئول در خصوص برنامه های وزارت جهاد برای کشت انواع گیاهان دارویی نیز اظهار داشت: برنامه ریزی شده که اکثر گیاهان دارویی را در کشور تولید کنیم و این نوید را می دهیم که طی ۴ سال آینده در بسیاری از گیاهان دارویی بی نیاز از واردات و همچنین صادر کننده خواهیم شد.

وی گفت: در حقیقت سعی داریم صادرات گیاهان دارویی ساماندهی شود و حمایت همه جانبه ای در بخش بازار و صنایع فرآوری انجام شود تا در ۳ تا ۴ سال آینده درآمد قابل توجهی از این مسیر کسب کنیم.

ایشان در پاسخ به این سوال که بعد از زعفران کدام گیاه ارزش صادراتی بالایی دارد، گفت: گیاهان دارویی که ارزش صادراتی دارند و به طور خاص روی آنها کار می کنیم شامل گشنیز، زیره سبز، گل محمدی و شیرین بیان هستند که برای کشور ارز آوری بالایی دارند.

صادرات سالانه ۱۰ هزار تن گشنیز به بازارهای جهانی

وی با بیان اینکه گشنیز در سه منطقه لرستان، نهاوند و کرمانشاه کشت می شود، افزود:  هر سال بین ۱۸ تا ۲۰ هزار تن تولید داریم که حدود ۱۰ هزار تن صادر می شود و سالانه بین ۱۸ تا ۲۰ میلیون دلار برای کشور درآمد زایی دارد.

ایشان خاطر نشان کرد: از سوی دیگر در مورد زیره باید بدانید که سالانه ۱۸ تا ۲۰ هزار تن تولید می کنیم که حدود ۱۰ هزار تن مصرف داخل و ۸ تا ۹ هزار تن صادر می شود. به این ترتیب سالانه ۱۸ تا ۲۰ میلیون دلار درآمدزایی برای کشور دارد.

وی گفت: البته با توجه به خشکسالی های رخ داده قصد داریم کشت محصولاتی مانند زیره را به طور قابل توجهی افزایش دهیم  و ارز آوری بیشتری از این طریق رقم بزنیم.

ارز آوری ۲۵ تا ۳۵ میلیون دلاری شیرین بیان

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در مورد محصول «شیرین بیان» نیز سالانه بین ۲۵ تا ۳۵ میلیون دلار از طریق تولید و فرآوری این محصول درآمد زایی می شود.  

ایشان در پایان گفت: بحث تولید و صادرات گل محمدی نیز مشابه گشنیز است و به این ترتیب سالانه بین ۱۸ تا ۲۰ هزار تن تولید داریم که حدود ۱۰ هزار تن آن صادر می شود و سالانه بین ۱۸ تا ۲۰ میلیون دلار برای کشور درآمد زایی دارد.

گفتنی است، طی چند سال اخیر وزارت جهاد کشاورزی به طور خاص روی کشت گیاهان دارویی با ارز آوری بالا سرمایه گذاری کرده است و به این ترتیب به کشاورزانی که در راستای کشت این گیاهان اقدام کنند تسهیلات ارزان قیمتی با بهره ۴ درصدی نیز اعطا می کند. شایان ذکر است به گفته مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی کشاورزان تنها تا پایان سال جاری برای ثبت نام و بهره مندی از این تسهیلات مهلت دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر هستید
https://github.com/igoshev/laravel-captcha

نظرات

انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

نرخ طلا سکه ارز

دلار دلار
317,400
یورو یورو
324,500
درهم درهم
87,000
یوان یوان
47,000
سکه سکه
148,300,000
گرم طلا گرم طلا
13,620,000
لیر ترکیه لیر ترکیه
18,300