کد خبر : 3295
تاریخ انتشار : 22 دی 1400

تاثیر استفاده از سموم در کاهش صادرات خشکبار

تاثیر استفاده از سموم در کاهش صادرات خشکبار

نیک نیوز : رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار با بیان اینکه نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش صادرات داریم گفت: تفاوت نرخ ارز و باقی مانده سموم، اصلی ترین عوامل موثر بر کاهش صادرات خشکبار است.

بحث برگشت خوردن برخی محصولات کشاورزی از بازارهای صادراتی به دلیل وجود باقی مانده سموم یا دیگر دلایلی که از سوی مسئولان مربوطه مطرح می شود موجب شده است فرایند صادرات برخی محصولات دیگر کشور از جمله خشکبار ایران نیز با مشکلات و حواشی مواجه شود. به طوری که به گفته رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار کشور به دو دلیل عمده تفاوت ارزی و باقی مانده سموم در محصولات صادرات خشکبار ایران نسبت به سال گذشته کاهشی ۲۰ درصدی داشته است.

به نقل از هایتاجر رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار گفت: در واقع در وضعیت خوبی نیستیم و صادرات کاهش یافته است که این کاهش غالبا به دلیل تفاوت نرخ ارزی که وجود دارد، اتفاق میافتد.

او افزود: به عبارت دیگر صادر کننده باید بر اساس دلار آزاد کالا را از باغدار و کشاورز خریداری کند و پس از گذر از هفت خوان ادارات و سازمان های مربوطه کالا را صادر کند و بعد از ۴ ماه که پول آن وصول شود آن را با تفاوتی ۵ هزار تومانی به سامانه نیما تحویل بدهد. لذا صادر کننده به ازای هر کیلوگرم ۴ الی ۵ هزار تومان ضرر می کند در نتیجه صادر کننده ها کنار کشیده اند.

ایشان خاطر نشان کرد: اندک صادراتی هم که الان صورت می گیرد توسط افرادی غیر از تاجران صادراتی انجام می شود. یعنی افرادی هستند که از کارت های بازرگانی یکبار مصرف استفاده می کنند. این افراد که با کارت یکبار مصرف کار صادرات انجام می دهند در سال های قبل هم بوده اند و به راحتی ارز را وصل می کنند و قابل ردیابی هم نیستند. کما اینکه شاهد هستیم بانک مرکزی سالها است دنبال این افراد است اما به نتیجه ای نمی رسد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار کشور در ادامه گفت: از سوی دیگر الان بحث برگشت برخی محصولات کشاورزی کشور از بازارهای صادراتی برای صادرات هر نوع محصولی از جمله خشکبار دردسر ساز شده است. در حالی که ما سال ها است به وزارت جهاد اعلام می کنیم که محصولات ما با باقی مانده سموم هستند و فکری کنند، اما وزارتخانه اقدامی نمی کند و اینگونه کار گره می خورد.

او ادامه داد: وزارتخانه موظف است بررسی کند اگر کشاورزان سم زیاد به محصولات می زنند ممانعت کند و یا اگر کشاورزان دانش استفاده از سموم را ندارد وزارتخانه موظف است به آنها آموزش بدهد که وقتی محصول به دست آمد باقی مانده سموم در آن نباشد.

ایشان گفت: برای رفع مشکل باقی مانده سموم یکبار برای همیشه، کارشناسان و مهندسین وزارت جهاد کشاورزی باید به مزارع و باغات سراسر کشور سر بزنند و به کشاورزان تمام اصول استفاده از سموم کشاورزی را آموزش بدهند. چرا که یکی از مسائلی که الان در این صنعت بیداد می کند این است که برخی کشاورزان حتی نمی دانند چه نوع سمی برای چه گیاه و محصولی باید استفاده شود؛ یعنی سمی که ممکن است مخصوص سیب باشد را به درخت پسته می زند. چون آموزش ندیده اند.

این فعال اقتصادی گفت: باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی اصلا بحث کوچکی نیست که آن را نادیده بگیریم کما اینکه الان کشورهای خارجی دست روی این مساله گذاشته اند و در فرایند صادرات ما سختگیری های زیادی را اعمال کرده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر هستید
https://github.com/igoshev/laravel-captcha

نظرات

انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

نرخ طلا سکه ارز

دلار دلار
317,400
یورو یورو
324,500
درهم درهم
87,000
یوان یوان
47,000
سکه سکه
148,300,000
گرم طلا گرم طلا
13,620,000
لیر ترکیه لیر ترکیه
18,300