کد خبر : 3894
تاریخ انتشار : 20 اردیبهشت 1401

ثبت‌نام یارانه‌بگیران جدید به‌زودی آغاز می‌شود

ثبت‌نام یارانه‌بگیران جدید به‌زودی آغاز می‌شود

نیک نیوز: وزیر امور تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به‌زودی سامانه سازمان هدفمندی یارانه‌ها کار خود را دوباره شروع می‌کند و همه به‌هردلیلی که یارانه نمی‌گیرند می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند.
حجت‌الله عبدالملکی درخصوص ثبت‌نام افراد واجد شرایط دریافت یارانه افزود: بعضاً ممکن است افراد، متمول و از دهک دهم باشند که وضع مالی‌شان خوب است، آنها جواب مثبت دریافت نخواهند کرد ولی کارگران اگر یارانه‌بگیر نیستند، یارانه‌شان برقرار خواهد شد.

وی درخصوص ثبت‌نام افراد واجد شرایط دریافت یارانه گفت: به‌زودی سامانه سازمان هدفمندی یارانه‌ها کار خود را دوباره شروع می‌کند و همه به‌هردلیلی که یارانه نمی‌گیرند می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند.

افزایش حقوق بازنشستگان کی اعمال می‌شود؟

وی از اعمال افزایش حقوق بازنشستگان در فیش حقوقی اردیبهشت خبر داد و گفت: اگر هم به‌هردلیل به اردیبهشت نرسد، قطعاً معوقات از ابتدای فروردین پرداخت خواهد شد و حتماً در حقوق خرداد لحاظ خواهد شد.

وی گفت: براساس ماده 96 قانون تأمین اجتماعی حداقل سالی یک‌بار باید مستمری یا همان حقوق بازنشستگی توسط هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی تصویب شود و برای تصمیم‌گیری نهایی به هیئت دولت یا هیئت وزیران ارسال شود.

عبدالملکی درباره وام قرض‌الحسنه بازنشستگان نیز یادآور شد: سال گذشته 40 درصد وام قرض‌الحسنه بازنشستگان را افزایش دادیم و در بازنشستگی کشوری وام‌های ازدواج فرزندان این افراد متجمع شده بود همه را یکجا پرداخت کردیم و تصویب کردیم و امسال هم حتماً ثبت‌نام‌هایی که شده است تلاش می‌کنیم در اسرع وقت پرداخت کنیم.

وی اضافه کرد: در سایر حوزه‌های رفاهی مثل خرید اقساطی از مراکز فروشگاهی دیگر هم یک سامانه‌هایی شکل گرفته است که بخشی از آن کار می‌کند و بخشی در آینده نزدیک، کار خودش را شروع خواهد کرد.

عبدالملکی درباره مسکن کارگری نیز گفت: در حوزه مسکن کارگری یکی از مصوبات شورای‌عالی کار که البته باید در جلسه هیئت دولت هم مطرح بشود افزایش تقریباً 200هزارتومانی حق مسکن کارگران است و مسئله تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت راه و شهرسازی پنج شش ماه قبل برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی کارگری امضا کردیم.

وی افزود: تقریباً 400 هزار نفر از جامعه کارگری در سامانه نهضت ملی تولید مسکن ثبت‌نام کردند که عمدتاً شناسایی شدند و بخشی از زمین‌ها شناسایی شده و اختصاص یافته است و کار بعضی شروع شده است و بقیه هم به‌مرور شروع خواهد شد. این مرحله اول کار از سالانه یک‌میلیون واحد مسکونی است که در مرحله اول توانستیم 400 هزار واحد را برای کارگران درنظر بگیریم.

وزیر امور تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ابراز اینکه "در زمان حاضر بیش از 35 مدل قرارداد کار داریم که بخشی از آن قرارداد‌ها سفیدامضاء هستند"، گفت: این یکی از مشکلات جامعه کارگری است و رئیس جمهور هم دستور ویژه برای این قضیه دادند و امروز هم حضرت آقا تأکید کردند، این موضوعِ قرارداد‌های موقتی و بسیار کوتاه‌مدت یا قرارداد‌های سفیدامضاء باید رسیدگی ویژه شود.

وی با تأکید بر تأمین امنیت شغلی کارگران اضافه کرد: در این خصوص کمیته‌ای با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی تشکیل دادیم تا با رعایت اصل سه‌جانبه‌گرایی، موضوع قرارداد‌های موقتی و بسیار کوتاه‌مدت یا قرارداد‌های سفیدامضاء رسیدگی ویژه شود، به‌نحوی که نظم و انضباط به‌هم نریزد، یعنی کارفرما را خیلی در مضیقه نگذارد، امنیت شغلی هم برای کارگر ایجاد کند و دو ماه هم به آن‌ها فرصت دادیم که به راهکار عملیاتی برسند.

عبدالملکی با اشاره به غیرقانونی بودن قراردادهای سفیدامضاء گفت: همه این قرارداد‌های سفیدامضاء قانوناً ممنوع است، در پی راهکار عملیاتی هستیم که این چیزی که قانون رویش صحه گذاشته است بتوانیم با ضمانت اجرایی عملیاتی کنیم.

وزیر امور تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اگر راهکار قرارداد‌های موقتی و سفیدامضاء احتیاج به مصوبه هیئت وزیران داشته باشد پیگیری می‌کنیم، اگر احتیاج به قانون داشته باشد لایحه تنظیم خواهد شد، اگر مقررات داخلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شدنی باشد یا مصوبات شورای‌عالی کار که بلافاصله تصویب و اجرا می‌کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر هستید
https://github.com/igoshev/laravel-captcha

نظرات

انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

نرخ طلا سکه ارز

دلار دلار
304,000
یورو یورو
323,000
درهم درهم
83,500
یوان یوان
46,400
سکه سکه
145,500,000
گرم طلا گرم طلا
13,850,000
لیر ترکیه لیر ترکیه
23,500