کد خبر : 4155
تاریخ انتشار : 01 تیر 1401

جزئیات مصوبه کمیته اقدام ارزی برای تمدید مهلت بازگشت ارز صادرات

جزئیات مصوبه کمیته اقدام ارزی برای تمدید مهلت بازگشت ارز صادرات

نیک نیوز : کمیته اقدام ارزی در مصوبه‌ای به متعهدان ارزی سا‌ل‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ مهلت داد تا پایان مرداد ماه سال ۱۴۰۱ نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود کنند. ضمن اینکه حق واگذاری پروانه صادراتی برای صادرکنندگان سال ۹۸ که تاکنون رفع تعهد ارزی نکرده‌اند، نیز سلب شده و باید صرفا به روش ریال دوم ارز خود را در سامانه نیما عرضه کنند.

براین اساس پیرو مصوبه شصت و هفتمین نشست کمیته اقدام ارزی و به استناد بند (۲) و بند (۷) مصوبات نهمین جلسه کمیته موضوع ماده (۲) مصوبات چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، به متعهدان ارزی سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ و معوق‌های سال ۱۴۰۰ مهلت داده می‌شود تا پایان مرداد ماه سال ۱۴۰۱ نسبت به ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات اقدام کنند.

بدیهی است تمدید مهلت ایفای تعهدات صادرکنندگان سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ مشمول برخورداری از تسهیلات مندرج در بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات نخواهند بود.

تبصره ۱: در جلسه آتی کمیته اقدام ارزی با حضور نمایندگان دستگاه قضایی و دستگاه‌های نظارتی در خصوص ساز و کار معرفی متعهدین ارزی در پایان مهلت مقرر به مراجع قضایی تصمیم‌گیری خواهد شد.

رفع تعلیق و تمدید اعتبار کارت بازرگانی صادرکنندگان دارای تعهدات ارزی ایفا نشده سال ۱۳۹۸ تا پایان ۱۴۰۰، در صورت ورود کالا به کشور و ارائه قبض انبار تا پایان مرداد ماه ۱۴۰۱ منوط به ارائه تعهد محضری به اداره کل صمت استان صادرکننده کارت بازرگانی، دال بر عدم انجام صادرات تا ایفای کامل تعهدات ارزی معوقه به روش واردات در مقابل صادرات خود به منظور ثبت سفارش، اظهار و ترخیص کالا مجاز خواهند بود.

پیرو مصوبه نشست ۶۵ کمیته اقدام ارزی، پرداخت ارز/ معادل ارزی وجوه موضوع مواد (۱۳)، (۱۴) و (۱۵) قانون حمایت و تشویق سرمایه گذار خارجی مندرج در مجوز انتقال مورد تایید وزیر امور اقتصادی و دارایی از محل ارز حاصل از صادرات، به عنوان برگشت ارز و ایفای تعهدات صادراتی شرکت‌های اعلامی محسوب می‌شود و نیازی به ارجاع درخواست و مستندات به کمیته اقدام ارزی نیست و بانک مرکزی مجاز است راسا پس از دریافت درخواست و مستندات ذیربط اقدامات لازم را به عمل آورد.

تا پیش از این، مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ پایان خردادماه (۳۱ خرداد ۱۴۰۱) تعیین شده بود

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر هستید
https://github.com/igoshev/laravel-captcha

نظرات

انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

نرخ طلا سکه ارز

دلار دلار
516,000
یورو یورو
566,500
درهم امارات درهم امارات
140,500
یوان چین یوان چین
75,000
لیر ترکیه لیر ترکیه
26,600
روبل روسیه روبل روسیه
6,300
سکه سکه
314,000,000
طلای 18 عیار طلای 18 عیار
25,774,000