کد خبر : 4158
تاریخ انتشار : 01 تیر 1401

حجم تجارت ایران و امارات ۲۱ میلیارد دلار

حجم تجارت ایران و امارات ۲۱ میلیارد دلار

نیک نیوز:  در نشست هم اندیشی متخصصان و صادرکنندگان محصولات بانکی، عرفان شاکری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و امارات گفت: در حال حاضر حجم تجارت ایران و امارات ۲۱ میلیارد دلار بوده و حدود ۱۶ میلیارد دلار آن واردات از امارات بوده است. در دو ماهه ابتدای سال هم ۲.۲ میلیارد دلار واردات از امارات داشتیم و حدود ۱.۵ میلیارد دلار صادرات که نشان دهنده افزایش تراز تجاری است.

وی در خصوص وظایف اتاق ایران و امارات گفت: وظیفه ما انتقال تجارت و مطالبات بخش خصوصی به دولت هاست و در عین حال تسهیل گری برای توسعه صادرات.

وی در خصوص برگزارش نشست راهکارهای ورود محصولات و خدمات بانکی به  بازار امارات و کشورهای خلیج فارس گفت:در پی این مذاکرت تلاش داریم با شرکت ها و طرف های تجاری خارجی از جمله شرکت امارات وارد مذاکره و ارائه محصول شویم که این امر، در راستای توسعه صادرات کشور بسیار حائز اهمیت است. هدف در این مذاکرات توسعه صادرات و خدمات فنی و مهندسی شرکت های توانمند کشور در حوزه بانکی است که در این زمینه صحبت های مثبتی با کشورهای منطقه به ویژه امارات داشته ایم.

شبنم بهرامی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران و امارات نیز در این نشست گفت: این نشست به میزبانی کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و امارات برگزار شده است و یکی از مهمترین مشکلات در حوزه گردشگری انتقال پول است. در حال حاضر فعالان گردشگری ایران با معضلی به نام انتقال پول مواجه هستند و متخصصان و صادرکنندگان خدمات و محصولات بانکی می توانند راهکاری برای این موضوع داشته باشند.

محمد حسین جبل عاملی، پژوهشگر اقتصادی نیز در نشست گفت: امارات از سال ۲۰۲۰ با موضوع اکسپو دوبی را به عنوان قطب دنیای جدید معرفی کرد و با طرح مباحثی مثل متاورس و تکنولوژی های جدید، نیاز جدی پیدا کرد به جذب نظام های زیر ساختی صنعت آی تی. یعنی از حوزه سخت افزار و نرم افزار و حساس ترین این ها هم در حوزه بانکی است و تبدیل پول است.

وی افزود: ایران کیفیت تولید مناسبی در حوزه محصولات بانکی دارد اما با توجه به شرایط دلاری حال حاضر هزینه تولید بالایی دارد. ایرانی ها در حال حاضر در حال مشارکت با اماراتی ها هستند. در حوزه توکن ها اما همین کار در داخل ایران هزینه بالایی دارد. ما می توانیم در حوزه سخت افزار و نرم افزار برای صادرات محصولات به کشورهای خلیج فارس با محوریت امارات متحده عربی داشته باشیم.باید توجه داشته باشیم که هزینه راه اندازی یک کسب و کار در کشوری مثل عمان نسبت به امارات ۴ تا ۵ برابر امارات است و از این نظر امارات اقتصادی تر و در دسترس تر است.

مسعود مرتضوی، مدیر عامل شرکت پویا نیز در این نشست گفت: ایران در کانون سیاست های اقتصادی خود روابط با همسایگان را قرار داده است اما چقدر به این موضوع رسیده ایم؟ این در حالی است که در سند های توسعه کشورهایی مثل هند، پاکستان، عمان و برخی دیگر از کشورها نامی از ایران نیست. برگزاری این نشست های هم اندیشی در اولین گام می تواند رگه هایی از ارتباط را با کشورهای هدف صادراتی را ایجاد کند. شاید تا حدی بشود وارد بازارهای صادراتی بشویم اما این نیازمند حمایت جدی ساختار سیاسی و اقتصادی کشور است.
وی در خصوص کارت های بین المللی نیز گفت: در حال حاضر کارت های بین المللی در ایران می توانند خدمات بگیرند اما هنوز کارت های بین المللی برای ایرانی ها در خارج از ایران فعال نیست.

وی در خصوص امارات نیز گفت: در کشور امارات ایرانی ها می توانند فعالیت کنند به خصوص آنکه قرابت های فرهنگی و تاریخی هم دارند.

سید ولی الله فاطمی، موسس شرکت توسن و پیشکسوت صنعت بانکی نیز در نشست هم اندیشی راهکارهای ورود محصولات و خدمات بانکی به  بازار امارات و کشورهای خلیج فارس گفت: بخش خصوصی بر اساس امید های غیر مشخص نمی تواند فعالیت کند. ما در حال حاضر مشکلات زیادی برای انتقال پول و ویزا ارتباطات داریم در حالی که اولین فروش مجموعه توسن در دوبی بود. سال ها در کشورهای مختلف فعالیت کردیم، در مالزی فعالیت های گسترده داشتیم اما در حال حاضر چون پاسپورت ما ایرانی است تمام حساب هایمان را می بندند و این معضل بزرگی است.
وی در خصوص تضمین فعالیت های اقتصادی در کشوری مثل امارات گفت: آیا اتاق بازرگانی و دولت می توانند تضامینی به ما بدهند که بتوانیم در کشورهای حاشیه خلیج فارس و امارات فعالیت کنیم و ارز آوری داشته باشیم؟ حقیقت این است ما در حال حاضریم برای برخی فعالیت های تحت عنوان یک برند خارجی فعالیت می کنیم و این درد آور است. انتظار ما این است که یک نقشه راه مثبتی به ما ارائه شود.

سید روح الله فاطمی اردکانی، مدیر عامل شرکت توسن نیز در این نشست گفت: ما در حال حاضر برای فعالیت هایی در کشورهای منطقه با مشکلات جدی مواجه هستیم. از جمله این مشکلات مشارکت با واسطه ها برای تسهیل تجارت است و با توجه به سهم زیادی که این واسطه ها می خواهند،صرفه اقتصادی ندارد. ما در فیلیپین نرم افزاری فروختیم که سهم آن ۶۰ به ۴۰ بوده و اصلا به صرفه نیست. در این زمینه ها ما نیازمند کمک از طرف دولت هستیم. این در حالی است که ما در سال های گذشته صادرکننده نمونه در بخش فناوری اطلاعات بودیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر هستید
https://github.com/igoshev/laravel-captcha

نظرات

انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

نرخ طلا سکه ارز

دلار دلار
315,000
یورو یورو
330,000
درهم درهم
87,300
یوان یوان
48,600
سکه سکه
151,550,000
گرم طلا گرم طلا
14,145,000
لیر ترکیه لیر ترکیه
19,000