کد خبر : 5943
تاریخ انتشار : 27 اسفند 1402

خرید سلاح برای اوکراین با سود دارایی‌های روسیه

خرید سلاح برای اوکراین با سود دارایی‌های روسیه

نيك نيوز:  بلافاصله پس از آغاز عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، کشورهای غربی تقریبا ۳۰۰ میلیارد دلار از وجوه بانک مرکزی روسیه را مسدود کردند. از این مبلغ، مرکز تهاتر «یوروکلیر» (Euroclear) مستقر در بروکسل، حدود ۱۹۱ میلیارد یورو (۲۰۵ میلیارد دلار) را نگهداری می‌کند که در طول سال گذشته نزدیک به ۴.۴ میلیارد یورو سود داشته است.

پیشتر صدراعظم روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و دونالد تاسک، نخست‌وزیر لهستان در برلین، از تشکیل ائتلافی برای ارائه تسلیحات دوربرد به اوکراین خبر داد که کی‌یف خواستار آن است.

به گزارش راشا تودی، به دنبال آن شولتس گفت: «ما از سودهای بادآورده از دارایی‌های مسدود شده روسیه در اروپا برای حمایت مالی از خرید تسلیحات برای اوکراین استفاده خواهیم کرد.»

این اظهارات شولتس در شرایطی مطرح شد که مسکو بارها هشدار داده است که هرگونه اقدامی علیه دارایی‌های این کشور به منزله «سرقت» خواهد بود. روسیه تاکید کرده است که توقیف این وجوه یا هر اقدامی مشابه قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند و مایه تضعیف ارزهای غربی، سیستم مالی جهانی و اقتصاد جهانی می‌شود.

رهبر آلمان در سخنان خود گفته بود قصد دارد ائتلاف جدیدی برای توپخانه موشکی دوربرد ایجاد کند که خرید آن در کل بازار جهانی انجام شود. صدراعظم آلمان جزئیات خاصی ارائه نکرد و مشخص نیست آیا او به ابتکارعمل کاملا جدیدی اشاره داشته یا به طرحی که ماکرون در فوریه اعلام کرد.

اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا ماه گذشته طرح استفاده از سود دارایی‌های مسدود شده روسیه برای خرید تسلیحات برای اوکراین را پیشنهاد داد. با این حال، وب‌سایت پالتیکو به نقل از یک مقام ناشناس اتحادیه اروپا گزارش داد که مالت، لوکزامبورگ و مجارستان نسبت به این طرح خوش‌بین نیستند

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر هستید
https://github.com/igoshev/laravel-captcha

نظرات

انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0