کد خبر : 4336
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1401

سامانه پرداخت میر روسیه در ایران راه اندازی خواهد شد

سامانه پرداخت میر روسیه در ایران راه اندازی خواهد شد

نیک نیوز : معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه اعلام کرد که به زودی سامانه پرداخت مالی روسیه، میر (MIR) در ایران راه‌اندازی خواهد شد. به گفته او ایران و روسیه به "یک توافق خوب" در زمینه مبادلات بین بانکی رسیده‌اند و قرار است مبادلات ارزی دو کشور از این طریق انجام شود.

وی با تاکید بر توافق بین ایران و روسیه بر سر استفاده از سامانه پرداخت "میر" گفته است که نمی‌داند اکنون کارت "میر" در ایران قابل استفاده است یا خیر.

او در ادامه عنوان کرده دو نکته برای راه‌اندازی این سامانه لازم است؛ ابتدا انجام "مبادلات مالی به ارز ملی دو کشور" یعنی ریال و روبل و "افزایش مبادلات کالا" بین ایران و روسیه. مواردی که به گفته او در سال جاری افزایش یافته‌اند.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ایران در مورد تفاهم‌نامه جامع انرژی میان دو کشور نیز عنوان کرده که این تفاهم‌نامه در مورد توسعه میدان های نفتی ایران، سرمایه گذاری در سوآپ گاز و سوآپ نفت امضا شده و شامل "رقم بسیار خوبی" است که می‌تواند برای دو کشور "شروع خوبی" باشد.

پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین غرب تحریم‌هایی را علیه روسیه وضع کرد که بر اساس آن بسیاری از موسسات مالی این کشور از شبکه ارتباطات بانکی سوئیفت (SWIFT) حذف شدند.

در این زمینه بزرگ‌ترین اوپراتورهای کارت‌های اعتباری جهان یعنی ویزا (Visa) و مسترکارت (MasterCard) فعالیت خود در روسیه را به حالت تعلیق درآوردند. ایران نیز پس از مناقشات زیاد بر سر برنامه هسته‌ای پیش از روسیه تحریم شده بود.

رویترز در گزارشی در باره به جریان افتادن احتمالی سیستم میر در ایران نوشته است که از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، مسکو برای ایجاد روابط نزدیک تر با تهران اقدام کرده است.

بنا بر گزارش رویترز، کره جنوبی و کوبا نیز اخیرا پذیرش کارت روسی ” میر” را، که در زبان روسی به معنای صلح و جهان است، آغاز کرده اند و امارات متحده عربی نیز قصد دارد به زودی این سیستم را در این کشور فعال کند.

این کارت‌ها همچنین در مقاصد گردشگری محبوب روس‌ها یعنی ترکیه و ویتنام و برخی از جمهوری‌های شوروی سابق نیز کار می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر هستید
https://github.com/igoshev/laravel-captcha

نظرات

انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

نرخ طلا سکه ارز

دلار دلار
516,000
یورو یورو
566,500
درهم امارات درهم امارات
140,500
یوان چین یوان چین
75,000
لیر ترکیه لیر ترکیه
26,600
روبل روسیه روبل روسیه
6,300
سکه سکه
314,000,000
طلای 18 عیار طلای 18 عیار
25,774,000