کد خبر : 5137
تاریخ انتشار : 20 اسفند 1401

نخست‌وزیر جدید چین معرفی شد

نخست‌وزیر جدید چین معرفی شد

نیک نیوز: نمایندگان کنگره ملی خلق چین امروز شنبه در چهاردهمین نشست خود «لی چیانگ» را به عنوان نخست‌وزیر جدید چین انتخاب کرد.

شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، لی‌چیانگ را برای نخست‌وزیر معرفی و کنگره نیز او را تأیید کرد. لی چیانگ جانشین «لی کچیانگ»، نخست‌وزیر مستعفی چین می‌شود.

نمایندگان کنگره ملی خلق چین دیروز جمعه نیز به اتفاق آرا «شی جین پینگ» را برای سومین دوره به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب کردند.به این ترتیب شی جین پینگ برای یک دوره پنج ساله دیگر رئیس جمهور چین خواهد بود.

شی جین پینگ همچنین مجدداً به عنوان رئیس کمیسیون مرکزی نظامی، دومین پست مهم در سلسله مراتب قدرت در چین، انتخاب شد. رأی گیری ساعت ۱۱ صبح امروز به وقت محلی انجام شد که طی آن ۲۹۵۲ به نفع شی جین پینگ رأی دادند و هیچ رأی مخالف و ممتنعی وجود نداشت.

شی جین پینگ اولین رئیس جمهوری در چین است که برای سه دوره رئیس جمهور انتخاب می‌شود. وی اولین بار در مارس ۲۰۱۳ و دومین بار در مارس ۲۰۱۸ به عنوان رئیس جمهور چین انتخاب شده بود. در واقع مسیر برای سومین دوره ریاست جمهور شی جین پینگ در سال ۲۰۱۸ هموار شد که در قانون اساسی این کشور اصلاحاتی انجام شد و پیش از آن حداکثر دوره ریاست جمهوری دو دوره در چین بود.

پس از بیستمین کنگره حزب کمونیست چین (ح‌ک‌پی) در ماه اکتبر، شی جین‌پینگ برای سومین بار بعنوان دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین انتخاب شد.

شی جین پینگ در سال ۱۹۵۳ در پکن در خانواده یک رهبر انقلابی و سیاسی برجسته چین به دنیا آمد. در سال ۱۹۷۴، او به اتحادیه جوانان کمونیست چین پیوست و بعداً چندین سمت حزبی در سطح شهرستان و شهرستان داشت.

وی از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ فرماندار استان فوجیان شرقی بود، در سال ۲۰۰۷ به عنوان عضو کمیته دائمی (PC) دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین انتخاب شد و در مارس ۲۰۰۸ به عنوان نایب رئیس جمهوری خلق چین انتخاب شد.

شی جین پینگ در نوامبر ۲۰۱۲ ریاست کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و شورای نظامی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین را بر عهده داشت و در مارس ۲۰۱۳ سمت رئیس دولت و رئیس شورای نظامی مرکزی جمهوری خلق چین را بر عهده گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر هستید
https://github.com/igoshev/laravel-captcha

نظرات

انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

نرخ طلا سکه ارز

دلار دلار
449,500
یورو یورو
479,000
درهم درهم
122,500
یوان یوان
65,100
سکه سکه
255,000,000
گرم طلا گرم طلا
20,730,000
لیر ترکیه لیر ترکیه
23,700