کد خبر : 2982
تاریخ انتشار : 02 آذر 1400

واردات دارو در برابر صادرات مواد غذایی

واردات دارو در برابر صادرات مواد غذایی

نیک نیوز : آخرین آمار گمرک از تجارت کالایی میان ایران و آمریکا که مربوط به سال 99 است، نشان می‌دهد که در این سال، حدود 80 میلیون دلار کالا از ایالات‌متحده آمریکا به ایران صادر شده‌است در حالی که میزان صادرات ایران به این کشور، حدود 130 هزار دلار بوده‌است.
 
به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، بر اساس این آمار که روی سایت اتاق بازرگانی تهران نیز بارگذاری شده‌است، طی سال گذشته بیشترین کالایی که از آمریکا به ایران صادرات شده، دارو و تجهیزات پزشکی و ادوات آزمایشگاهی است. همچنین انواع مکمل‌های غذایی و محصولاتی با شناسه تعرفه خمیر چوب، نیز در میان فهرست کالاهای صادر شده از آمریکا به ایران دیده می‌شود.
 
از آن سو، میزان صادرات ایران به ایالات‌متحده‌آمریکا رقم ناچیزی در حدود 130 هزار دلار است که بر اساس داده‌های گمرک ایران، بیشترین آن مربوط به انواع ترشی‌جات شامل خیارشور و سبزیجات خشک‌شده می‌شود.
 
به گفته عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، طی سال‌های اخیر صادرات کالایی ایران به آمریکا تقریبا صفر بوده و آنچه که از ایران نیز به این کشور صادرات شده، به صورت چمدانی و برای عرضه برخی محصولات خوراکی در سوپرمارکت‌های ایرانیان ساکن در ایالات‌متحده‌آمریکا بوده، از این حیث، نمی‌توان آن را جزو صادرات تلقی کرد.
 
ایشان با اشاره به اینکه، تجار و شرکت‌های آمریکایی سال‌هاست که کالای ایرانی نمی‌خرند و وارداتی از ایران ندارند، گفت: امور تجاری از سوی شرکت‌های آمریکایی بر پایه قوانین مورد قبول این کشور و از حیث، تعاملات بین‌المللی کاملا شفاف است. از این رو، شرکت‌های آمریکایی برای دور جستن از پیامد نقض تحریم‌ها تمایلی به تجارت با ایران ندارند.
 
وی افزود: بنابراین، آنچه که در سطح بسیار محدود از صادرات کالا از ایران به آمریکا دیده می‌شود، تماما مربوط به ارسال معدود کانتینر مواد خوراکی برای عرضه در مراکز خرید و سوپرمارکت‌هایی است که صاحبان آن ایرانی هستند.
 
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران تصریح کرد که صنایع غذایی ایران، چندان در آمریکا شناخته شده نیست و اینکه گفته می‌شود برخی محصولات برند ایرانی در قفسه فروشگاه‌ها در برخی ایالات این کشور عرضه می‌شود، بیشتر اغراق است و واقعیت ندارد.
 
از سوی دیگر، رئیس اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های غذایی، با اشاره به اینکه واردات برخی مکمل‌های ورزشی از ایالات متحده آمریکا کاهش چشمگیر یافته است، یادآور شد که انواع دارو که از آمریکا به مقصد ایران روانه می‌شود، به طور مستقیم از این کشور وارد نمی‌شود و از طریق دبی و برخی کشورهای اروپایی برای بازار ایران خریداری می‌شود.
 
وی با بیان اینکه طی امسال، مجوز واردات انواع مکمل‌های غذایی به کشور، از سوی وزارت بهداشت لغو شده و در هفت ماه سال 1400، حتی یک یورو از این محصولات به ایران وارد نشده‌است، افزود: واردات داروهای آمریکایی به ایران همچنان ادامه دارد، هر چند این داروها به طور مستقیم از ایالات‌متحده‌آمریکا وارد ایران نمی‌شود.
 
وی در همین رابطه، به واردات برخی محصولات شرکت دارویی فایزر به ایران اشاره کرد و افزود: داروهای ساخت فایزر، عمدتا از دیگر سایت‌های این شرکت در کشورهای اروپایی از جمله ایرلند و آلمان خریداری و وارد ایران می‌شود.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر هستید
https://github.com/igoshev/laravel-captcha

نظرات

انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

نرخ طلا سکه ارز

دلار دلار
309,000
یورو یورو
348,500
درهم امارات درهم امارات
84,000
لیر ترکیه لیر ترکیه
23,000
یوان چین یوان چین
48,800
سکه سکه
131,600,000
طلای 18 عیار طلای 18 عیار
13,175,000